Diety eliminacyjne to jedno z rozwiązań diagnostycznych, a także terapeutycznych, z których korzystają osoby borykające się z wieloma typami dolegliwości zdrowotnych powiązanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego i nie tylko. Kluczowe jest jednak ich właściwe prowadzenie, aby spełniły swoją funkcję. Dzisiaj przybliżymy nieco temat diety eliminacyjnej – kiedy może być zalecana oraz na czym polega i dlaczego niektóre osoby powinny wziąć ją pod uwagę przed zamówieniem diety pudełkowej.
Czym jest dieta eliminacyjna?
Ta forma odżywiania polega na czasowym wykluczaniu z posiłków określonych produktów, które mogą być przyczyną pojawiania się dolegliwości zdrowotnych. Następnie należy wprowadzić je ponownie, aby obserwować, który z nich jest odpowiedzialny za problemy. Głównym celem diety eliminacyjnej jest więc identyfikacja tych składników pokarmowych, które mogą być problematyczne w przypadku:
- alergii pokarmowych – reakcji immunologicznych na określone składniki,
- nietolerancji pokarmowych – nieprawidłowych reakcji organizmu powodowanych m.in. brakiem enzymów (jak w nietolerancji laktozy),
- chorób autoimmunologicznych – takich jak np. celiakia
- chorób skóry – w tym trądziku, egzemy czy AZS
- zespołu jelita drażliwego oraz podobnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych
Kiedy należy stosować dietę eliminacyjną?
Wskazaniem do zastosowania diety eliminacyjnej jest samo podejrzenie, że niektóre z występujących w jadłospisie produktów spożywczych mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Decyzja taka powinna być jednak podjęta w ramach konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, który powinien nadzorować cały proces. Samodzielne podjęcie się eliminacji części składników może prowadzić do niedoborów, więc lepiej się go nie podejmować.
Najczęstsze wskazania do stosowania diety eliminacyjnej to:
- Podejrzewane alergie i nietolerancje pokarmowe – np. alergia na białko mleka krowiego, gluten czy orzechy.
- Choroby autoimmunologiczne – jak Hashimoto czy celiakia, gdzie dieta pomaga w kontrolowaniu objawów.
- Niespecyficzne objawy zdrowotne – np. przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, problemy skórne, które mogą mieć związek z dietą.
Etapy diety eliminacyjnej
Przeprowadzenie diety eliminacyjnej należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Pomoże on ustalić harmonogram i to, jakie produkty powinny zostać wykluczone. Specjalista dokładnie opisze też wszystkie działania, które należy podejmować.
Następny jest etap eliminacji – w jego trakcie z codziennego menu wykluczasz podejrzane produkty na zalecany przez eksperta okres, zazwyczaj trwa on od 2 do 6 tygodni.
Kiedy już w Twojej diecie przez dłuższy czas nie pojawiały się konkretne składniki, następuje tak zwany etap prowokacji. W nim ponownie wprowadza się wcześniej wycofane produkty w określonych odstępach czasu. W tym czasie konieczna jest obserwacja reakcji organizmu na każdy z nich, aby w razie konieczności ponownie je wyeliminować.
Bardzo ważne jest to, by przez cały czas w trakcie diety eliminacyjnej prowadzić dziennik żywieniowy. Zapisywane są w nim nie tylko szczegóły każdego posiłku, ale także ewentualnie pojawiające się reakcje. Dziennik ułatwia późniejszą analizę przeprowadzaną przez lekarza, która jest podstawą do wydania diagnozy i zaleceń.
Podsumowanie
Jeżeli podejrzewasz, że niektóre składniki spożywcze wywołują u Ciebie negatywne objawy lub przyczyniają się do pogłębiania istniejących dolegliwości, udaj się do lekarza lub dietetyka, zwłaszcza jeśli chcesz korzystać z cateringu dietetycznego. Może on zalecić dietę eliminacyjną, która w przyszłości pomoże Ci dobrać odpowiednie menu. Jeśli natomiast wiesz, że Twoje menu jest dla Ciebie odpowiednie i chcesz już teraz korzystać z diety pudełkowej dopasowanej do Twoich potrzeb, sprawdź ofertę Elite Diet i ciesz się pysznymi posiłkami dostarczanymi wprost pod Twoje drzwi.