Błonnik jest jednym z istotnych elementów zbilansowanej diety. Jednak jego znaczenie zostało docenione stosunkowo niedawno. Kiedyś traktowany jako niemal bezwartościowy pod kątem zdrowotnym zapychacz, dzisiaj przebadany i świadomie uwzględniany w zdrowych posiłkach, m.in. w ramach cateringu dietetycznego. Dlaczego jego spożywanie jest tak ważne i w jaki sposób włączać go do codziennej diety? Na te pytania dzisiaj odpowiemy.
Czym jest błonnik?
Błonnik to cała grupa substancji pochodzących ze źródeł roślinnych, które nie są trawione przez enzymy obecne w naszym układzie pokarmowym. Wśród nich znaleźć można zarówno substancje rozpuszczalne w wodzie (np. śluzy roślinne, pektyny), jak i nierozpuszczalne (np. krzemionka, celuloza). Skoro nie jest trawiony, dlaczego błonnik stanowi tak ważny element naszej diety?
Jaką rolę pełni błonnik?
Błonnik przede wszystkim wpływa na regulację pracy układu trawiennego. Zwiększa możliwość przyswajania składników odżywczych z pożywienia, dzięki temu, ze dłużej utrzymuje je w żołądku. Wspomaga również perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie oraz stanowi odżywkę dla mikroflory jelitowej. Dodatkowo sprawia, że szybciej czujemy się syci, więc doskonale spisuje się jako wsparcie w procesie utraty wagi. Wskazuje się także na jego działanie w wiązaniu cholesterolu i kwasów żółciowych.
Naturalne źródła błonnika w diecie
Najłatwiej dostarczać organizmowi błonnika pokarmowego w codziennej diecie, dbając o właściwe porcje świeżych owoców i warzyw, a także produktów pełnoziarnistych. Duże ilości włókna znajdziesz w siemieniu lnianym, płatkach owsianych i żytnich, pełnoziarnistym chlebie, białej fasoli, a nawet suszonych morelach i śliwkach. Kluczowa jest więc umiejętność bilansowania dań. Jeżeli wybierasz dietę pudełkową, nie musisz się o to martwić – wszystkie posiłki są odpowiednio zbilansowane i dopasowane do Twojego trybu życia.
Jak łatwo zwiększyć ilość błonnika w diecie?
Pierwszą zasadą zwiększania ilości błonnika w diecie jest robienie tego stopniowo. Jeżeli do tej pory Twoje posiłki były w niego ubogie, nagłe przyjmowanie dużych ilości (dzienne spożycie zazwyczaj określa się w przedziale 25-30 g/dobę) może prowadzić do czasowych problemów z wypróżnieniami – zwłaszcza, jeśli nie dostarczysz jednocześnie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Staraj się więc włączać błonnik do posiłków stopniowo, np. w formie sałatek czy pełnoziarnistych tostów. Wybieraj też przekąski zawierające orzechy i ziarna. Możesz też sięgnąć po jedną z wielu zbilansowanych diet pudełkowych Elite Diet.