Przyprawy są obecnie nieodłącznym elementem niemal każdego spożywanego przez nas dania. Tradycja wykorzystywania ich ma tysiące lat. Co jednak bardzo ważne, przez cały ten czas były one stosowane nie tylko do poprawy walorów smakowych, chociaż obecnie to głównie z tym nam się kojarzą. Przede wszystkim były cenione za swoje właściwości i wpływ na organizm. Dzisiaj często zapominam o tym zastosowaniu, chociaż nieświadomie nadal kojarzymy wiele przypraw z daniami spożywanymi w bardzo konkretnych sytuacjach: np. w trakcie choroby lub w okresach kiedy jesteśmy narażeni na obniżenie odporności. Dzisiaj przyjrzymy się najważniejszym sposobom na wykorzystanie przypraw.
Poprawa smaku i aromatu potraw
Oczywiście z perspektywy smakoszy, najważniejszą cechą przypraw jest to, jak wpływają one na zapach i smak spożywanych przez nas potraw. To właśnie dzięki temu stały się kluczowym elementem w procesie gotowania – zarówno w domach, restauracjach, jak i naszej kuchni, gdzie przygotowujemy dla Was dietę pudełkową. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie nadać daniom ostrość, kwasowość i całą głębię charakterystyczną dla konkretnych potraw.
Przyjrzyjmy się kilku popularnym przyprawom. Smak i zapach cynamonu są nieco słodkie, dzięki czemu doskonale sprawdza się on w deserach, a w daniach kuchni azjatyckiej często balansuje pikantne dania. Natomiast pieprz, dodaje intensywności nie tylko dzięki ostremu smakowi, ale też lekko drażniącemu, charakterystycznemu zapachowi – to on już w średniowieczu w Polsce był synonimem pikantności, czyli pieprzności.
A przypraw są setki, do tego pomimo tego, że wiele z nich pochodzi z jednego gatunku rośliny, w zależności od tego, z jakiej części się je pozyskuje, mogą oferować nam zupełnie różne doznania smakowe i zapachowe. Możliwości ich komponowania i wykorzystania w tworzeniu unikalnych dań są więc niemal nieograniczone.
Wpływ przypraw na organizm
Jak już wspomnieliśmy, przyprawy mogą jednak również wpływać na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Są one pozyskiwane z roślin, a więc zawierają substancje, które możemy wykorzystać na naszą korzyść. W naszym cateringu dietetycznym chętnie wykorzystujemy te, wspierające procesy trawienne (stąd też ich tradycyjne częste zastosowanie w potrawach z wykorzystaniem mięsa, czy roślin strączkowych). Należą do nich chociażby wspomniany wcześniej cynamon (cynamonowiec cejloński), goździki, gałka muszkatołowa czy kolendra.
Istnieją również przyprawy, które mają działanie wzmacniające (np. imbir czy czosnek), przeciwzapalne (kurkuma, liść laurowy). Niektóre z nich, właściwie wykorzystywane mogą być przydatne przy bardzo powszechnych problemach, takich jak mdłości lub choroba lokomocyjna (imbir). Do tego pikantne przyprawy dobrze sprawdzają się w daniach spożywanych jesienią i zimą, których celem jest rozgrzanie nas.
Wykorzystanie przypraw w diecie pudełkowej
Tworząc dietę pudełkową, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że różne wybory żywieniowe naszych klientów, wymagają różnego podejścia także do przyprawiania. Niektóre osoby nie mogą np. spożywać posiłków pikantnych, inne muszą dbać o jak najniższą zawartość sodu lub są wrażliwe na pewne konkretne grupy produktów, wśród których mogą znaleźć się właśnie przyprawy. Tworząc catering dietetyczny, bierzemy wiec pod uwagę wszystkie najważniejsze założenia zbilansowanej diety i wykorzystujemy produkty oraz przyprawy w sposób, który pozwala uzyskać pełnowartościowe, a przy tym smaczne posiłki.